Strávte so svojimi deťmi karanténu efektívne. Pripravte im aktivity na internete, ktoré ich zabavia a aj niečo naučia

Domáca karanténa sa v súčasnosti týka takmer každého z nás. Kým pár týždňov dozadu sme si niečo podobné nedokázali ani len predstaviť, teraz väčšinu času trávime doma. Najmä pre rodičov nemusí byť táto situácia vôbec jednoduchá. Svoje pracovné aktivity musia skĺbiť so starostlivosťou o zábavu i vzdelávanie detí. Preto sa mnohí možno častejšie uchyľujú k tomu, že im radšej dajú do ruky tablet alebo mobilný telefón. Online svet je veľkým lákadlom a môže naše deti mnohému naučiť. Je však veľmi dôležité, aby ho aj tí najmenší vedeli používať zodpovedne a efektívne.

deti-karantena-efektivne-2

Stále od svojich detí počúvate, že sa nudia a nemajú čo robiť? Domácu karanténu im môžu výrazne spríjemniť aj moderné technológie. V súčasnej situácii by sme deťom prístup na internet zakazovať určite nemali. Tak ako pre nás, aj v ich prípade ide o možnosť, ako sa socializovať a kontaktovať so svojimi priateľmi. Moderné technológie môžu byť nápomocné aj pri kontakte so starými rodičmi. Tí aspoň cez obrazovky môžu svojim vnukom a vnučkám čítať rozprávky. Niektorým deťom postačí komunikácia cez sociálne siete, iné môže lákať väčšie publikum a vyjadrenie svojho názoru cez vlastný blog. Čas strávený doma sa teda dá určite stráviť aj zmysluplne.

Práve práca s internetom môže uľahčiť a zefektívniť domáce štúdium. Deti sa môžu zdokonaľovať vo svojom talente, prípadne si oprášiť vedomosti z cudzieho jazyka tým, že sledujú rozprávky a filmy s titulkami. Dopredu by sme si však mali nastaviť pravidlá používania internetu. Môžeme tak predísť ich závislosti, kyberšikane i iným rizikovým faktorom online sveta. Podľa prieskumu Centra pre podporu vzdelávania trávi počas voľných dní na internete až 38,64% respondentov 2-5 hodín času. Ich najčastejšou aktivitou je chatovanie. Zarážajúce je to, že až dve tretiny opýtaných nijako nerieši, ak sa na internete stretne s niečím negatívnym. Pri otázkach týkajúcich sa bezpečnosti využívania internetu až 1 208 dotazovaných uviedlo, že pozná riziká a ohrozenia spojené s používaním internetu, z toho však 275 respondentov to neberie pri používaní internetu do úvahy.

Veľmi dôležité je aj to, aby sme si v tejto situácii, kedy musíme ostať doma, našli čas na spoločné hry či rozhovory. „Aj deti, rovnako ako my, musia prijať a prispôsobiť sa danej situácii. Pre nich je dôležité hlavne popísať a jasne vysvetliť zásady správania – ako nosiť rúško, byť ďalej od ľudí, nemôcť ísť von. Vysvetliť im aj prečo je to tak, primerane ich pochopeniu. Hlavne im musíme ísť príkladom,“ tvrdí detská psychologička Mária Tóthová Šimčáková.

Ako si nastaviť pravidlá na sociálnych sieťach?

deti-karantena-efektivne-1

Väčšina dospelých dnes už vlastní profil na niektorej z množstva sociálnych sietí. Najmä pre tých najmenších sme často vzorom a napodobňujú naše správanie. Nemôžeme preto od nich chcieť, aby mobilné technológie nepoužívali, ak to nedodržujeme ani my.

Práve priveľa voľného času môže vaše ratolesti priviesť k tomu, že si založia profil na Instagrame, Facebooku či čoraz populárnejšej video platforme Tik Tok. Do sveta sociálnych sietí by malo dieťa vstupovať s rodičom. Mali by ste poznať všetky jeho heslá a mená, pod ktorými v tomto svete vystupuje. Pravidelne by ste mali jeho účet, ale aj komunikáciu kontrolovať, aby bola bezpečná pre neho aj jeho okolie. Ak sa vám nejaká aktivita zdá byť prehnaná, nebojte sa o tom s vašim potomkom hovoriť. Najmä v prípade fotografií by mala platiť zásada, že deti zverejňujú len také fotografie, ktoré najskôr ukázali aj svojim rodičom.

Je dôležité, aby dieťa od začiatku poznalo hranice. Nemalo by komunikovať s nikým, koho nepozná a v žiadnom prípade by nemalo zverejňovať svoje súkromné údaje. Najmä u tých najmenších je často veľmi jednoduché prekonať tenkú červenú líniu, kedy si cudzí človek dokáže získať ich plnú dôveru. Pre mladých sú sociálne siete často jediným zdrojom informácií. Podľa prieskumu Rady mládeže Slovenska až 83% ľudí vo veku 15 až 24 rokov získava informácie z príspevkov na sociálnych sieťach.

Blogovanie sa teší čoraz väčšiemu úspechu

Deti pochopiteľne láka najmä to, čo im zakazujeme. Staršie deti veľakrát zatajujú sťahovanie nevhodných obrázkov či videí. Z prieskumu vyplýva, že až 20% detí vo veku 12-15 rokov si do svojho mobilného telefónu stiahlo takýto obsah. Až 37% detí už navštívilo stránky, ktoré tento obsah ponúkajú. Rodičia si pritom mysleli, že ide o výrazne nižšie číslo, a to 9%. Podľa prieskumu Rady mládeže Slovenska čerpá informácie z blogov až 93% ľudí vo veku 15 až 24 rokov.

V posledných rokoch sa rozširuje aj v našich končinách trend blogov a blogerov. Deti vzhliadajú k takzvaným influencerom, ktorí sú pre ne vzorom. Blogovanie sa tak môže stať veľmi rýchlo aj ich koníčkom. Deti si takto môžu zlepšiť spôsob komunikácie, zdokonaliť sa v gramatike a v neposlednom rade si touto cestou dokážu zvýšiť sebavedomie.

Z odborných výskumov vyplýva, že sú isté rozdiely v tom, ako na internete komunikujú dievčatá a chlapci. Kým nežnejšie pohlavie nemá problém zverejňovať svoje fotografie, tak chlapci častejšie neuvážene prezrádzajú svoje osobné údaje. Blogy majú jasné pravidlá pre svojich užívateľov, ktoré by si malo prečítať vaše dieťa aj vy ešte pred samotnou registráciou. Ak ste už súhlasili s tým, že vaše dieťa bloguje, mali by ste ho v tomto koníčku podporiť a vybudovať si tak u neho dôveru.

deti-karantena-efektivne-3

Deti by mali poznať všetky nebezpečenstvá virtuálneho sveta

Je dôležité, aby aj tí najmenší boli informovaní o tom, aké riziká a nástrahy na nich v digitálnom svete čakajú. Až 80 % 12 až 15-ročných detí surfuje po internete každý deň, preto je potrebné ich edukovať a rozprávať sa s nimi o všetkých negatívach a rizikách. V tejto téme sa dlhodobo angažuje Orange, ktorý pripomína dôležitosť toho, aby deti, ale aj ich rodičia vedeli, ako efektívne využívať digitálne technológie a predchádzať nástrahám online sveta. Užitočné informácie na túto tému ponúka webstránka www.detinanete.sk.

Nájdete tu cenné rady a informácie, na ktorých príprave sa podieľa detská psychologička a odborná garantka programu Mária Tóthová Šimčáková. „Je potrebné naučiť deti pracovať s technológiami. Je to jedna z moderných gramotností, ale to nezodpovedá tomu, čo deti robia vo voľnom čase. Často sa venujú počítačovým hrám. Dôležitá je pre ne informatika a počítačová gramotnosť ako schopnosti, ktoré vo svojom živote využijú – napríklad písanie na klávesnici desiatimi prstami, tvorba tabuliek či prezentácií.“

Stránka Deti na nete okrem cenných informácií ponúka tiež testy, ktoré si môžete spolu s vašimi deťmi urobiť. Vytvoríte si tak lepšiu predstavu napríklad o tom, či je vaše dieťa závislé na internete a ako svoj mobil využíva. Obraz o tom, aké môže mať následky komunikácia na internete zas prinášajú edukatívné videá pre tínedžerov.

Zdroj foto: Orange