Čo si nesmiete zabudnúť zbaliť na dovolenku

Dlho očakávaný čas dovoleniek pomaly klope na dvere. Dovolenkárov môžeme rozdeliť do 2 skupín. V jednej sú tí, ktorí sa na dovolenku balia dva týždne dopredu. Do druhej skupiny patria ľudia, ktorí sa na dovolenku balia na poslednú chvíľu a z domu stále odchádzajú s pocitom, že im niečo chýba. Do ktorej skupiny patríte vy? Prezradíme vám, bez čoho sa na dovolenke nepohnete.

Dôležité veci ako prvé

Začnite vecami, bez ktorých vás ani do lietadla nepustia. Letenka, doklady, (do krajín Európskej únie stačí občiansky preukaz, ostatné krajiny vyžadujú cestovný pas), víza, peniaze, lieky, slnečné okuliare, mobil, nabíjačku, poprípade kameru si zabaľte do príručnej batožiny. Pre istotu. Aby ste ich mali stále pod kontrolou. Dajte si tam aj plavky. Kým vás ubytujú, stihnete si zaplávať. Na pláži sa vám bude na uvoľnenie izby čakať lepšie, ako na chodbách hotela.

Nezabudnite na bezpečnostné pokyny. Na palubu lietadla niektoré veci nepatria. Preštudujte si to v pokynoch cestovnej kancelárie. Pred vstupom do lietadla by ste o ne mohli prísť. Všetko tekuté musíte dať do priehľadného plastového vrecka. Ich maximálny povolený objem je 100 ml na každú samostatnú nádobu. Ostré predmety na palubu lietadla nepatria.

Krok za krokom k zbalenému kufru

Predtým, ako sa do balenia pustite, vytvorte si zoznam vecí, bez ktorých sa na dovolenke nezaobídete. Predstavte si, ako váš deň prebieha a postupne si spisujte všetko, čo pri jednotlivých činnostiach používate. Nebojte sa. Nezoberiete všetko, čo napíšete. Veľa vecí zo zoznamu vyškrtnete. Uteráky a osušky dnes patria do základnej výbavy každého dobrého apartmánu a hotela.

Pôjde to aj bez drogérie

Drogéria je ťažká a v batožine zaberie veľa miesta, ale sme zvyknutí nosiť ju z domu. Potrebujeme mať istotu, že pri sebe máme všetko a na dovolenke nás nič neprekvapí. Zubnú pastu, kefku, sprchový gél a mlieko na opaľovaniekúpite v každom letovisku, do ktorého sa chystáte. Nechajte v batožine priestor iným, potrebnejším veciam. Keď drogéria zbalená proste musí byť, zoberte balenie, ktoré doma už používate. Počas dovolenky to spotrebujete a domov to už prenášať nemusíte.

Kraťasy a ďalšie pohodlné oblečenie tvoria základ

Čo sa oblečenia týka, zoberte si to, v čom sa cítite dobre. Idete si oddýchnuť. Šatka alebo klobúk na pokrytie hlavy, ponožky, spodné prádlo, tričko, kraťasy, dámy sukňu a šaty, mikinu s dlhým rukávom a nohavice pre každý prípad, šľapky na pláž, tenisky, sandále. Nemusíte mať čistý kúsok na každý deň. Celý deň preležíte na pláži v plavkách. Ostatné veci tak často nevyužijete. Zamerajte sa na oblečenie vyrobené z ľahkých a vzdušných materiálov. Pri mori bude horúco. Jemný morský vánok vás v tomto oblečení príjemne osvieži.

Nie je dovolenka (len) pri mori

Oblečenie prispôsobte tomu, na aký typ dovolenky sa chystáte. K leňošeniu na pláži toho veľa nepotrebujete. Keď sa rozhodnete absolvovať ponúkané fakultatívne výlety, pribaľte si niečo ľahké s dlhým rukávom a dlhé nohavice, aby ste sa zahalili. Sú krajiny, v ktorých sa na niektoré miesta (chrámy, mešity) v krátkych veciach nedostanete.Na dovolenku do hôr sa zbalíte zase úplne inak. Funkčné oblečenie je našťastie ľahké a do batožiny ho pekne poskladáte. Tiež ho nepotrebujete vymeniť každý deň. Stačí ho dať prevetrať a vysušiť a je pripravené s vami stráviť ďalší krásny deň. Vy už viete, bez čoho sa pri turistike nezaobídete. Pripíšte to do zoznamu, aby ste naozaj na nič nezabudli.

Najväčšie kúsky si oblečte

Najviac miesta vám v tomto prípade zaberú turistické topánky. Dajte si ich na nohy. Keď to okolnosti dovolia, najväčšie časti oblečenia dajte na seba. V kufri tým ušetríte veľa miesta.

Batožinu si dobre zabezpečte 

Veci zbaľte do pevného kufra a označte ho štítkom, na ktorý napíšete svoje meno, adresu, telefónne číslo, trasu letu a dátum. O tom, ako sa s kuframi v našej neprítomnosti narába je lepšie nevedieť. Poškodenie, po prípade stratu batožiny reklamujte priamo na letisku. Využite poistenie, ktoré je v prípade, že idete na dovolenku s cestovnou kanceláriou, samozrejmosťou.

Kilogramy navyše niečo stoja

Batožina musí spĺňať stanovené rozmery a hmotnosť. Za ich prekročenie budete na letisku doplácať. V pokynoch cestovnej kancelárie vás na veľkosť batožiny určite upozornia. Veľký kufor nepotrebujete. Snažte sa množstvo veci obmedziť na minimum. S menším kufrom budete mať menšie problémy a bude sa vám s ním lepšie hýbať.

Zdroj foto: Unsplash.com