Bambus je malý zázrak prírody, niektoré druhy vyrastú až 4 cm za hodinu! Bambus produkuje až o 35 % viac kyslíka ako stromy a jeho korene husto prerastajú v pôde, čím zabraňujú jej erózii.
Renesancia bambusu
Pre nás sú ale zaujímavé jeho stvoly či mladé výhonky. Z nich sa totiž vyrábajú bambusové vlákna, ktoré sú duté a majú 4x väčšiu savosť, ako vlákna bavlnené. Vďaka tomu „dýchajú“ a dokonca neprijímajú nepríjemné pachy. Už niekoľko rokov sú napr. uteráky a osušky z tohto materiálu veľmi obľúbené tiež u nás. „Zažívame renesanciu bambusu,“ tvrdí Michal Kempa z eshopu Goldea.sk.
„Pred 2000 rokmi sa v Ázii používal na výrobu papiera. V Európe sú jeho vlákna pre priemyselné textilné spracovanie známe až od konca 20. storočia. Bambus sa často kombinuje s bavlnou. Naše uteráky sú vyrobené v ideálnom pomere: 70 % bambusových vlákien a 30 % bavlny. Práve preto majú vysokú savosť, často hodvábny lesk, rýchlo schnú a sú príjemné na dotyk,“ objasňuje Kempa.
Najdôležitejšie je, že uteráky z bambusových vlákien dobre a rýchlo schnú, čo oceníte na kúpalisku aj na pláži. A, samozrejme, túto vlastnosť uvítajú všetci, ktorí majú kúpeľňu s horším odvetrávaním. Bambus má tiež prirodzené antibakteriálne vlastnosti a odoláva aj plesniam, takže sa hodí pre alergikov aj dojčatá. Niekedy je časť froté zostrihaná a zvyčajné slučky chýbajú. Takému froté sa hovorí velúr. Krásne sa leskne a je veľmi príjemný na dotyk, pretože nám pripomína zamat.
Veľký výber uterákov aj osušiek nájdete na goldea.sk.
Ako sa o uteráky s bambusom starať:
Ako prať?
Väčšina výrobcov radí pred použitím uterák dvakrát vyprať s podobne farebným oblečením a nechať uschnúť. Tým sa z látky uvoľnia voľné vlákna a zvyšné sa zatiahnu, čo je dôležité kvôli životnosti. Prať by ste ich mali pri teplote 40 až max. 60 °C. Na pranie používajte radšej gély, prášok sa nemusí dobre vypláchnuť. Ak máte doma niekoho s citlivou pokožkou, zvoľte dvojité plákanie. Aviváž uterákom neprospieva. Vlákna sa zlepia k sebe a uterák obvykle stratí všetky svoje dobré vlastnosti.
Ako sušiť?
Ideálna je sušička bielizne, pretože horúci vzduch vlákno nielen usuší, ale aj našuchorí. Takmer rovnaký efekt dosiahnete, keď uteráky sušíte vonku na šnúre. Pozor ale na slnko. Na ňom vlákna tvrdnú.
Žehliť?
Radšej nie. Najmä froté uteráky a osušky z bambusu by sa žehliť nemali. Pri žehlení totiž pritlačíte slučky k podkladu a zamatový vzhľad a hebkosť zmizne do nenávratna.
Ďalšie zaujímavosti o bambuse:
– Výrobky sú mäkké na dotyk, majú takmer hodvábny lesk, môžu nasávať až štyrikrát viac vlhkosti ako bavlna, dobre odolávajú baktériám a vynikajú schopnosťou neutralizovať zápach.
– Edison použil pri svojom základnom patente elektrickej žiarovky na uhlíkové vlákno zuhoľnatený bambus už v roku 1879.
– Splstnatelé pletivá bambusu boli používané už pred začiatkom letopočtu na výrobu papiera.
– Vlákna bambusu sa používajú na výrobu lodných a iných lán už stovky rokov.
– Výrobky z bambusu sa ľahšie farbia a vyfarbenie je brilantnejšie ako u iných materiálov z celulózy.
– Priadze z bambusových vlákien sa dnes často používajú na ručné pletenie. Priadza prišla v roku 2007 na európsky trh ako vývojový výrobok.
– Bambusové vlákna sa používajú najmä v kombinácii s bio-bavlnou v pomere 50:50.
Zdroj foto: Goldea