Čierna perla v škrupinke: Pre toto je čierny cesnak taký dôležitý pre naše telo

O antioxidantoch, voľných radikáloch, cholesterole a podpore imunity počúvame z každej strany. Že v tom máte chaos? Stačí jednoduché vysvetlenie od odborníčky a budete mať jasno aj v tom, prečo je čierny cesnak oveľa vhodnejší než klasický biely.

Čierny cesnak cenným zdrojom antioxidantov.

Azda každý dnes vie, že cesnak je jedným z účinných širokospektrálnych prírodných liečiv. Jeho účinky poznali a hojne využívali už starí Egypťania, Rimania i Gréci. Je neoddeliteľnou súčasťou španielskej, talianskej, gréckej, tureckej aj ázijskej kuchyne. Cesnak napomáha znižovať krvný tlak a hladinu LDL- cholesterolu (toho „zlého“), podporuje krvný obeh, diabetikom pomáha stabilizovať hladinu cukru v krvi, má pozitívne antibiotické a antimykotické účinky. Pri kašli podporuje vykašliavanie, využíva sa pri infekciách a celkovo podporuje imunitu. Dva – tri strúčiky denne a ste zdraví ako rybička. Lenže musíte počítať s typickým zápachom, ktorého sa nezbavíte, ani keď budete strúčiky prehĺtať v celku, navyše citlivejší z nás môžu mať problémy aj so žalúdkom, pretože pri jeho trávení vzniká sírovodík, zodpovedný za typický pach. Je tu však ešte jedno riešenie, bezzápachové a dokonca účinnejšie: Čierny cesnak.

Záhradkári už v duchu vidia hriadky s čiernym cesnakom, no musíme vás sklamať. Nejde o samostatný druh odrody cesnaku a nedá sa dopestovať. Čierny cesnak nevyzerá najlepšie. Ale je taký zdravý, že je oveľa zdravší ako klasický biely cesnak. Toto je tajomstvo jeho vzniku: je totiž výsledkom fermentácie bieleho cesnaku. V špeciálnych nádobách biely cesnak dozrieva tri až štyri týždne pri teplote 60 stupňov Celzia. Pri tomto procese sa z cukru a aminokyselín v cesnaku tvoria melanoidíny, látky s výrazným antioxidačným účinkom, ktoré zároveň farbia strúčiky cesnaku na čierno. Spolu s farbou sa mení výrazne aj chuť cesnaku  z ostrej a štipľavej na sladkastú, pripomínajúcu kombináciu slivky, anízu a balzamika. 

„Antioxidanty neutralizujú voľné radikály,“ hovorí PharmDr. Anna Jauschová.

Antioxidanty vs. voľné radikály

Procesom fermentácie cesnaku sa zvyšuje aj koncentrácia antioxidantov. „Antioxidanty majú úžasnú schopnosť neutralizovať voľné radikály. Produkujú ich naše vlastné bunky a slúžia na zneškodňovanie patogénov, spôsobujúcich infekciu. Sú však veľmi reaktívne a nestabilné, takže pri ich premnožení vzniká problém. Zdravý organizmus stabilizuje voľné radikály telu vlastnými antioxidantmi. Ak ich však má telo nedostatok, napríklad v dôsledku vyššieho veku, chorôb, slabej imunity, vzniká tzv. oxidačný stres. Voľné radikály sa „premnožia“ a naše bunky sa nestíhajú dostatočne rýchlo obnovovať,“ vysvetľuje PharmDr. Anna Jauschová z lekárne Liberi. Oxidačný stres môže viesť až k vysokému tlaku, diabetu, Parkinsonovej a Alzheimerovej chorobe, ateroskleróze a ďalším závažným ochoreniam. 

Voľné radikály vznikajú najmä v dôsledku:

 • nesprávnej životosprávy, 
 • nedostatku, ale aj prílišnému nadbytku pohybu (napr. pri maratóne), 
 • užívania drog a niektorých liekov, 
 • fajčenia,
 • nadmerného pitia alkoholu,
 • náročnej liečby,
 • znečisteného životného prostredia,
 • starnutia,
 • chorôb,
 • stresu.

Čierny cesnak = čierne zlato

Čierny cesnak je mimoriadne bohatý na antioxidant S-alylcysteín, ktorý posilňuje telu vlastné antioxidačné enzýmy a organizmus tak dokáže „vychytať“ viac voľných radikálov. Obsahuje cenné vitamíny skupiny B, aminokyseliny, polyfenoly, flavonoidy, minerály a množstvo ďalších látok. Ich názvy si nemusíte pamätať, dôležité je vedieť, že vďaka nim má čierny cesnak širokú škálu blahodarných účinkov, napríklad: 

 • pozitívne pôsobí na srdce a cievy,
 • uplatňuje sa pri znižovaní „zlého“ LDL-cholesterolu, ktorý sa usádza v cievach,
 • pomáha chrániť pred artériosklerózou,
 • má detoxikačné účinky, čím napomáha funkcii pečene,
 • slúži pri úprave hladiny cukru v krvi, čím je užitočný pri cukrovke 2. typu,
 • dokáže podporovať tvorbu červených krviniek,
 • má pozitívny účinok na imunitný systém,
 • pomáha pri pocite ťažkých nôh,
 • upravuje vysoký krvný tlak,
 • zmierňuje prejavy alergie a astmy,
 • podporuje trávenie,
 • minimalizuje riziko vzniku mŕtvice či trombózy.

Všetky účinky čierneho cesnaku majú mimoriadny význam pre naše zdravie a sú skutočne benefitmi pre nás už od veku troch rokov. 

Čierny cesnak má množstvo pozitívnych účinkov na ľudský organizmus.

Kde môžeme nájsť čierny cesnak? 

Fermentovaný, teda čierny cesnak, sa k nám najčastejšie dováža z Číny, Kórey alebo južného Španielska. Exotika a účinky pre zdravie sa odrážajú aj na jeho cene. Čierny cesnak môžete nájsť aj vo forme výživových doplnkov. Vyberajte však také, ktoré sú certifikované a zo 100 % prírodných zdrojov – tieto obsahujú originálny sušený čierny cesnak so všetkými jeho blahodarnými účinkami. 

Dr. Jauschová však upozorňuje na správny postup konzumácie čierneho cesnaku: „Vzhľadom na vysokú koncentráciu účinných látok stačí užiť jeden strúčik či jednu kapsulu cesnaku denne pred jedlom. Posilnený imunitný systém si oveľa ľahšie poradí s vírusovými ochoreniami a tiež s alergénmi, ktoré už čoskoro začnú lietať vo vzduchu.“ V prípade akýchkoľvek otázok súvisiacich s možnosťami užívania a benefitmi čierneho cesnaku odborníčka odporúča poradiť sa s lekárnikom alebo lekárom.

Okrem toho sa netreba obávať ani problémov s trávením – čierny cesnak nezaťažuje a nedráždi žalúdok, nemá ostrú chuť, nespôsobuje pálenie záhy ani zápach. Je preto vhodný nielen pre dospelých a deti od troch rokov, no tiež ľudí citlivých na bežný cesnak, ako aj celiatikov, alergikov a astmatikov. 

Zdroj foto: archív AJ, Shutterstock