BVLGARI : Talianska tradícia a luxus medzi šperkami

Značka BULGARI (BVLGARI) je šperkárska značka preslávená najmä svojimi hodinkami, ktoré vyrába od 40. rokov minulého storočia. Je ľahko spoznateľná podľa výnimočného, kreatívneho a moderného štýlu, ktorý je typický pre všetky jej produkty. Šperky sú charakteristické originálnym štýlom inšpirovaným prvkami rímskeho a gréckeho klasicizmu. Okrem šperkov a hodiniek má značka BULGARI vo svojom portfóliu aj aj šatky, kabelky, okuliare a parfémy, ktoré sú na svete od roku 1993. 

Umenie z Ríma

Značku BULGARI ( BVLGARI )založil v roku 1884 talentovaný grécky strieborník Sotirio Bulgari. Rýchlo si získala reputáciu talianskej dokonalosti s vynikajúcim remeselným spracovaním a nádhernými výtvormi. V priebehu desaťročí sa šperky Bulgari definovali osobitým štýl tvoreným žiarivými farebnými kombináciami. Okrem toho aj vynikajúco vyváženými objemami a nezameniteľnými motívmi, ktoré vzdávajú hold rímskym koreňom. Spoločnosť Bulgari neustále ctila svoje kultúrne dedičstvo a zároveň predstavila inovácie. Tie prepísali pravidlá šperkárskeho vesmíru, a naštartovali nové trendy, ktoré vynikli ako ikony súčasného dizajnu. Výrobky sú dodnes typické jednoduchými a napriek tomu nápaditými rysmi. Náušnice Bvlgari, náhrdelníky, náramky, brošne i hodinky Bvlgari sú výrazné, masívne, exotické a napriek tomu stále elegantné.

Nádhery a kultúrne dedičstvo mesta Rím inšpirovali aj samotnú. Nezameniteľný rímsky štýl, v ktorom minulosť a súčasnosť harmonicky koexistujú, inšpiruje chromatické symfónie, harmónie objemov a neukojiteľnú vášeň pre geometrie. Spojenie medzi samotným domom a značkou vyjadruje aj rukopis loga – BVLGARI, ktorý jasne odkazuje na latinské nápisy. S cieľom vzdať hold mestu, ktoré výrazne prispelo k jeho úspechu, sa značka Bvlgari rozhodla prispieť k obnove historických pamiatok a archeologických lokalít, ktorým je potrebné prinavrátiť ich bývalú slávu alebo ich znovu objaviť v novom svetle. Jednou z rekonštruovaných pamiatok boli aj ˇŠpanielske schody“ v Ríme, ktoré za pomoci značky prešli výraznou rekonštrukciou v roku 2016.

Ikonické kolekcie značky

Kolekcia FIORI – KVETY patrí medzi najznámejšie kolecie značky a oslavuje silu prírody a krásu kvetov.Nádherné kvetinové motívy sú skloňované v palete žiarivých farieb alebo vyžarované svetlom diamantov. Láska k symetrii a harmónii, medzi charakteristickými kódmi Domu BULGARI, sa dokonale prelína s kvetinovým vesmírom a nanovo definuje pojem elegancie. Syntéza kľukatej ženskosti, brošne Tremblant s diamantmi elegantne sprevádzajú pohyby tela. Niektoré verzie sú zdobené jemnými kvetmi, ktoré sa vo svetle vánku akoby prirodzene otvárajú. Starostlivo štylizované tvary, intenzívne farby a ostré línie zdôrazňujú žiarivú energiu kvetov, zatiaľ čo púčiky a lupienky zvýrazňujú krásu žien, ktoré ich nosia. Bvlgari zachytáva a zvečňuje kúzlo kvetov prostredníctvom nadčasových výtvorov, moderných girland oslobodených od pominuteľnosti prírody.

V kolekcii MONETE (MINCE) sa predstavuje jeden z najznámejších ikonických znakov Domu BULGARI, používanie mincí v šperkoch a odkazuje na starodávnu klenotnícku tradíciu siahajúcu až do neskorej rímskej éry, 1. storočia nášho letopočtu. Nicola Bulgari, vždy nadšená pre numizmatiku, propagovala v 60. rokoch 20. storočia výrobu šperkov Bvlgari zdobených starými mincami. Vo všetkých výtvoroch Monete zostáva štruktúra dielov nezmenená, zatiaľ čo nastavenie sleduje obrysy, ktoré môžu alebo nemusia byť pravidelné. Prvý mincový šperk vyrobený v roku 1966 bol elegantný a moderný. Zadná strana každej lunety bola vyrytá v taliančine s menami cisárov zobrazenými na minciach, dátumom začiatku a konca ich vlády a typom mince. Tento informačný prvok sa stane neoddeliteľnou súčasťou všetkých kolekcií skrášlených mincami

Prezentácia šperkov BULGARI v Prahe

Koncom apríla sa v Prahe v butiku BULGARI na Parížskej konala prezentácia tých najkrajších šperkov z dielne BULGARI a my z Elisette sme boli pri tom. Ako uviedla majiteľka butiku Silvia Patrová, prezentácia bola ochutnávkou značnej časti kolekcií a tak si novinári a blogeri či influenceri vedeli vyskúšať a ohmatať nádherné skvosty z dielňe BULGARI.

Zdroj foto : Elisette, bulgari.com