anemone: Ako sa ekologicky chrániť pred UV žiarením

Čo znamenajú skratky UVA/UVB a prečo sú pre nás nebezpečné? Prečo by sme mali používať vysoký ochranný faktor? A máme ho používať aj v meste alebo v daždivom počasí? S odborníkom na krásnu a zdravú pleť, s kozmetickým e-shopom anemone, vám zodpovieme najčastejšie otázky ohľadom UV, SPF a zdravého opaľovania.

UVA vs UVB – aký je medzi nimi rozdiel?

Žiarenie, ktoré najviac poškodzuje našu pokožku obsahuje tzv. ultrafialové (UV) lúče. Existujú dva základné typy, ktoré dosahujú na zemský povrch – UVB a UVA. UVB lúče sú zodpovedné za spáleniny od slnka a tiež môžu spôsobiť rakovinu kože.

UVA lúče sa môžu taktiež podieľať na tvorbe rakoviny kože, navyše do nej prenikajú hlbšie, čím prispievajú k jej predčasnému starnutiu, tvorbe vrások a úbytku kolagénu. Slnko vyžaruje asi 500-krát viac UVA lúčov v porovnaní s UVB. Preto je nevyhnutné, aby ste sa pred oboma typmi žiarenia dokázali komplexne chrániť.

3 tipy, ako vybrať produkt, ktorý vás naozaj ochráni

1. Nekupujte prípravok s ochranným faktorom len kvôli dovolenke

Najčastejšou chybou je, že si kupujeme prípravok, ktorý ochráni pokožku pred škodlivým UV žiarením len kvôli dovolenke pre mori. Slnko ale rovnako svieti aj u nás a produkt s vysokým ochranným faktorom by mal byť prirodzenou súčasťou našej dennej rutiny. Práve vďaka nemu ostane naša pokožka zdravá a zároveň jej zabráni v predčasnom starnutí. Prípravky si vyberajte vždy so zreteľom na ich každodenné používanie.

2. Jeden na tvár, druhý na telo

Nekupujte „all in one“. Naša pleť je citlivejšia, vyžaduje vyššiu ochranu, preto vyberajte prípravky špeciálne určené na tvár a telo samostatne. Produkty pre ochranu pleti sa odporúčajú s faktorom 50, tie nájdete aj v šikovnej verzii „do kabelky“.

3. Zohľadnite váš fototyp

Prípravky vyberajte podľa typu vašej pokožky. Podľa farby vašej pleti, očí a vlasov rozlišujeme 4 základné fototypy – od raritného keltského sa potreba ochrany znižuje až po stredomorský, ktorý však tiež potrebuje pozornosť.

Od surferov a s láskou k prírode

Slnku sa vystavujú denne. Navyše v kombinácii s vodou, ktorá slnečné lúče ešte viac odráža. Surferi sú asi najpovolanejšou skupinou, ktorá môže hovoriť o správnej ochrane pokožky pred spálením. Práve dvaja kamaráti, milovníci vĺn a sufovania, sa rozhodli spojiť svoje skúsenosti s ekologickým konceptom a vytvorili značku SeventyOne Percent.

Duo vyvinulo prípravky na opaľovanie, ktoré rešpektujú morské ekosystémy a chránia koraly. Produkty vo veselých energických farbách obsahujú približne 99 % aktívnych prírodných ingrediencií a zanechávajú vašu pokožku krásne zlatistú, hebkú a voňavú. Ich zloženie uprednostňuje minerálne filtre a neobsahujú parabény, silikóny, alkohol, ani škodlivé nanočastice, ktoré majú negatívny vplyv jednak na životné prostredie, jednak na naše zdravie. Dokonca aj obaly sú vyrobené z kartónu a recyklovaného papiera.

Produkty SeventyOne Percent kúpite v e-shope s prírodnou kozmetikou anemone, ktorému záleží na výbere tých najkvalitnejších ingrediencií a na ich skutočných výsledkoch.

Viac praktických tipov nájdete na Instagrame @anemone_beautystore

Zdroj foto: anemonegarden.sk