Ako si zlepšiť kondíciu?

Dobrú kondíciu nepotrebujú len vrcholové športovkyne. Nevyužijete ju totiž len pri športovaní, ale aj v bežných situáciách. Okrem toho, zlepšovanie kondície ide ruka v ruke so zlepšovaním kapacity pľúc a svojim spôsobom môže pomôcť aj vašej imunite a psychike. Ale ako si ju teda zlepšiť?

Dávajte si aj krátkodobé ciele

Na úvod si treba uvedomiť, že zo dňa na deň si nevybudujete kondíciu vytrvalostnej bežkyne. Všetko chce svoj čas a budovanie kondície nie je výnimkou. Ak ste si stanovili nejaký strednodobý až dlhodobý cieľ, doplňte ho aj niekoľkými krátkodobými, ktoré budete mať vždy na dosah a vďaka nim nestratíte motiváciu.

Dodržiavajte plán

Čo však určite netreba brať na ľahkú váhu je pravidelnosť. Tá je veľmi dôležitá pre váš progres. Pomôcť vám k pravidelnosti môže napríklad to, že si vždy na niekoľko dní dopredu (napr. týždeň) vytvoríte rozvrh cvičení, či iných pohybových aktivít. Veď lepšie sa dodržiava plán, keď ten plán má aj reálne kontúry.

Samozrejme, s dobrým odôvodnením je možné plán aj meniť. Chceli ste cez víkend behať, ale kamarátky vás volajú na turistiku? Kľudne môžete beh nahradiť tou túrou. A nezabudnite si vziať svoj ďalekohľad MINOX, tie výhľady budú určite stáť za to.

Pridajte silový tréning

Aj v tom prípade, že vašim hlavným cieľom je zlepšenie kondície, zaraďte do svojho športového harmonogramu aj silový tréning. Aj ten je totiž dôležitý, ak chcete byť naozaj fit a zároveň bude pre vás striedanie silového tréningu s tým vytrvalostným oveľa zaujímavejšie, ako keby ste mali neustále len behávať alebo robiť inú jedinú športovú aktivitu.

Zdravo sa stravujte

Čakali ste, kedy sa dostaneme k strave? Tak tá chvíľa prišla! Možno veľmi dobre rozumiete tomu, že šport a strava idú ruka v ruke, ale nezaškodí pripomenúť, že pre splnenie vašich cieľov je aj zdravá strava rovnako dôležitá, ako dodržiavanie tréningového harmonogramu.

Popri zdravej a vyváženej strave môžete skúsiť aj rôzne výživové doplnky alebo napríklad aj čaj zo sušeného kotvičníka. Jeho užívanie vám môže priniesť množstvo pozitív a to vrátane zlepšenia športových výkonov.

Doprajte si dostatok spánku

V neposlednom rade je dôležitý dostatok pravidelného a nerušeného spánku. Bez dostatku spánku nebudete mať energiu a bez energie sa predsa ťažko buduje kondícia. Nielen preto potrebu kvalitného spánku rozhodne nepodceňujte.

Zdroj foto: javiindy / Stock.adobe.com