Každý budúci majiteľ nového grilu stojí pred otázkou: ktorý bude pre mňa ten najlepší? Rozpočet nie je to jediné kritérium, ktorým by ste sa mali riadiť. Odpovede na pár jednoduchých otázok vás nasmerujú k tomu správnemu výberu – či už to bude gril plynový, elektrický alebo na drevené uhlie.
Grilovanie už dávno nie je obmedzené len na chalupy, chaty a záhrady. Vďaka moderným technológiám a kompaktným rozmerom grilov si dnes môžete spraviť grilovačku aj v meste na balkóne. Miesto, kde budete gril používať, je preto jedným z mnohých hľadísk, ktoré berte do úvahy, keď sa rozhodujete pre nový gril. Ďalej porozmýšľajte nad tým, či vám a vašim susedom nebude vadiť dym z grilu, či na mieste, kde ho budete používať, máte elektrinu, či vám neprekáža dlhšia doba prípravy, alebo máte radšej rýchlo pripravené jedlo, či chcete len grilovať, alebo na grile aj variť. Veľa vám napovie aj váš životný štýl. A teraz sa poďme pozrieť na jednotlivé druhy grilov.
Kontaktný gril
Tento domáci elektrický gril je najmenší z rodiny grilov. Práve kontaktné grily sú tie, s ktorými spravíte grilovačku aj na balkóne, alebo hoci aj v obývačke. Vyberiete si z nich podľa veľkosti – na niektorých pripravíte jedlo až pre 8 ľudí, funkcií, niektoré sa dajú otvoriť úplne naplocho, takže môžete súčasne grilovať mäso aj prílohu, iné majú dokonca nastaviteľnú hornú dosku, vďaka čomu pripravíte zapekaný hamburger, z ktorého nič počas grilovania nevypadáva. Kontaktné grily sú teda vhodné do malých priestorov a pre menej ľudí.
Elektrický gril
Rovnako ako jeho menší brat je vhodný do bytových podmienok a zvládne aj väčšiu susedskú grilovačku. Nepotrebujete žiadne palivo, stačí vám zásuvka. Elektrický gril sa rýchlo zohreje a aj keď nedosiahne takú teplotu ako plynový či gril na drevené uhlie, svoju prácu zvládne a pripravíte na ňom aj prepečené steaky. Ďalšou z výhod je, že sa ľahko udržiava.
Plynový gril
To je už iná káva! Jedlo z plynového grilu má autentickú chuť aj vôňu a pretože pri jeho príprave nevysielate žiadne dymové signály, je plynový gril riešením aj do mestských bytov s terasami alebo do radovej zástavby. Pokiaľ však chcete plynový gril na balkón, aj tu je riešenie: špička medzi grilmi Weber ponúka malý plynový gril a dokonca aj prenosný plynový gril. Nepotrebujete drevo ani zásuvku, palivo je v propán-butánovej bombe. Majú nenáročné ovládanie, vďaka čomu viete pripraviť jedlo presne podľa vašich preferencií. S Weberom dokonca varíte cez mobil, pretože v aplikácii Weber Connect si presne nastavíte všetky parametre a mobil vás upozorní, kedy je jedlo hotové.
Plynový gril je už finančne náročnejšia záležitosť, no náklady sa vám vrátia v podobe zážitkov s rodinou a priateľmi. Pri výbere pozerajte na počet horákov a ich ovládanie, bočný varič, dosku na odkvapkávanie, pracovnú dosku a odkladací priestor. Nezabudnite ani na príslušenstvo ku grilu, napríklad taký otáčací špíz na grilovanie kuraťa nie je dostupný pre všetky grily, a tiež sa zamerajte na dostupnosť náhradných dielov a servis. Weber toto všetko ponúka spolu s rokmi overenou kvalitou materiálu a technológií.
Gril na drevené uhlie
Skalní fanúšikovia grilovačiek naň nedajú dopustiť. Niečo na tom bude, pretože len pri grilovaní na drevenom uhlí zažijete tú nenapodobiteľnú chuť a vôňu. Menšou nevýhodou je nutnosť pravidelného dokupovania brikiet a tiež pomalší nábeh, pretože aj s rozkurovacím komínom to chvíľu trvá, než sa gril zohreje na požadovanú teplotu.
S grilmi Weber je každá grilovačka zážitkom
Zdroj foto: Weber