Záhradné stoličky, alebo ako si spríjemniť letné posedenie

Sezóna terás, balkónov a záhrad je pred nami a mnohí z vás istotne riešia ako si tú svoju terasu štýlovo vylepšiť. Základným prvkom každého vonkajšieho priestoru je sedenie, preto by ste mali začať s výberom vonkajších stoličiek. Výber podlieha niekoľkým faktorom, okrem ceny je pri výbere potrebné dbať na materiál, trvácnosť, štýl aj veľkosť terasy. S výberom ideálneho vonkajšieho sedenia vám pomôže zopár z našich overených tipov.

Veľkosť

Jedným z hlavných faktorov pri výbere vonkajšieho sedenia je veľkosť vašej terasy. Teda či zháňate sedenie na menšiu, alebo väčšiu terasu, panelákový balkón, alebo obrovskú záhradu. Veľmi dôležité tiež je pri tomto bode, položiť si otázku, kam záhradný nábytok odložíme po sezóne. Teda či nám záhrada poskytuje priestor na odloženie záhradného nábytku, či ho na zimu plánujeme len zakryť v rohu terasy, poprípade upratať do pivničného priestoru. V prípade balkónov je dôležité aby boli záhradné stoličky skladacie, alebo aspoň stohovacie, nakoľko ich vieme po zime upratať tak, aby nám počas chladných mesiacov zbytočne nezaberali priestor a nedochádzalo k ich prípadnému degradovaniu mrazom.

Najprv stôl

Výberu stoličiek by mal ísť ruka v ruke s výberom stola. To znamená, či sa vám na terasu zmení stôl jedálenských rozmerov, či menší okrúhly stolík, alebo na balkón chcete umiestniť len menší odkladací stolík, aby ste si pri letnom posedení mali kde položiť drink, alebo šálku kávy. Nasleduje výber stoličiek. K veľký stolom je možné siahnuť po priestrannejších stoličkách charakteru kresla napríklad z umelého ratanu, k menším je potrebné počítať s určitým priestorovým minimom. Stoličky by mali byť takisto zladené s výškou stola, ideálne aby sa vám pri zasunutí pod stôl nedotýkali. Farebne sa môžete odviazať, ak netúžite po klasickej jednoliatej terase, aktuálny trend vyzdvihuje stoličky nielen v rôznych štýloch, ale aj farbách. 

Skladnosť

Ak radi hostíte veľa návštev na vašej veľkej záhrade, ale tiež ak bývate v byte s malým balkónom, dobrou radou je investovať do stoličiek, ktoré sú skladné. Takzvanú stohovateľnosť stoličiek oceníte nielen v menších priestoroch ale tiež počas zimnej sezóny. Aj tie najodolnejšie stoličky je dobré čiastočne chrániť pred chladným a mrazivým počasím, ktoré im môže z dlhodobého hľadiska škodiť. 

Populárny plast

Aktuálne je v triede záhradných stoličiek nesmierne populárny plast a to najmä vďaka pevnosti, ľahkosti, odolnosti a jednoduchej údržbe. Nie ten, ktorý nájdete na lacných stoličkách v obchodoch s domácimi potrebami, ale kvalitný v laboratóriu vyvinutý termoplast, ktorý niečo vydrží. Aj keď predajne ponúkajú na pohľad identické materiálové prevedenia, ale v rôznych cenových kategóriach, nie všetko lacné je aj kvalitné. Architekti z Roomfactory.sk v Bratislave odporúčajú ako najvhodnejší materiál polypropylén kombinovaný so sklolaminátom. Jeden materiál je odolný na tlak, druhý na ťah, čo z neho robí ideálnu kombináciu. Ak výrobca ponúka vo svojich modeloch aj UV ochranu, ostanú vám stoličky farebne stále aj po rokoch. Ďalšou prednosťou termoplastu je, že stolička je vyrobená ako výlisok z jednej formy. Je teda bez zbytočných záhybov a spojov, čo je  praktickejšie na údržbu. Absencia záhybov tiež predchádza vzniku choroboplodných zárodkov. 

Umelý ratan a odolný kov

Veľmi populárnym materiálom je v prípade záhradných stoličiek stále ratan. Ten v posledných rokoch nahradil vysokokvalitný syntetický ratan, ktorý má dlhšiu životnosť. Dobre znáša teplo aj zimu a veľmi dobre vyzerá v kombinácii s kovom.

Kovové stoličky patria medzi záhradnú „klasiku“. Kov je ľahko udržiavateľný a obľúbený najmä vďaka modernému dizajnu. Pri výbere dbajte na na kov, ktorý má pozinkovaný povrch ošetrený polyesterovými práškovými farbami. Takýto materiál je veľmi odolný a vhodný aj na terasu, ktorá je počas celého dňa vystavená slnku, či občasnému dažďu.

Na záver pripájame zopár inšpirácii v podobe rôznych druhov záhradných stoličiek. Stoličky v galérii môžete všetky nakúpiť v  Roomfactory.sk, kde vám ochotne poradia aj s výberom.

Zdroj foto: www.roomfactory.sk