Covid-19 hlboko zasiahol do života nielen umelcov, ale aj slovenských odevných dizajnérov. Niektorých zaskočil uprostred príprav na módne prehliadky, ďalší zažili kreatívny blok, alebo naopak zažívajú nevídanú kreatívnu stimuláciu, ktorá ich núti improvizovať a flexibilne reagovať na požiadavky trhu. Ako trávia karanténu známi slovenskí módni návrhári? Spýtali sme sa niekoľkých z nich a ich názory prinášame v sérii troch článkov.
Magazín Elisette sa rozhodol osloviť deviatich dizajnérov, ktorých sme sa spýtali dve otázky týkajúce sa ich pocitov z prebiehajúcej vírusovej pandémie, reštrikcií s ňou spojených a ako sa s ňou vyrovnávajú.
V tretej časti a zároveň poslednej časti nám na otázky odpovedali návrhárky Vivien Babicová, Petra Weingart a Michaela Bednárová.
1) Ako vašu tvorbu ovplyvnila prebiehajúca vírusová pandémia? Na čom aktuálne pracujete?
2) Aký dopad bude mať podľa vás situácia okolo koronavírusu na módne dianie v Čechách a na Slovensku?
VIVIEN BABICOVÁ
IG: vivienbabicova / seatbeltbag
Modely návrhárky si môžete zakúpiť online alebo v kamennom obchode Drobne Store.
1) Na Instagrame som začala vytvárať edukačné príspevky o textilných materiáloch, ktoré vzbudili veľmi pozitívne reakcie. Považujem za svoju povinnosť podporovať rozhľad a vzdelanosť zákazníkov, aby následne dokázali oceniť produkty vytvorené práve z týchto materiálov. Momentálne pracujem na kapsulovej homewear kolekcii šortiek a topov z ľanových a hodvábnych textílií. Vo svojej aktuálnej tvorbe sa snažím reflektovať potreby ľudí v súčasnej situácii. Tiež tvorím dizajnové rúška, ktoré verím, dokážu aspoň trochu pozdvihnúť pochmúrnu náladu. Tiež sa venujem dizajnu a produkcii textílií pre značky pôsobiace v gastronómii. Niektoré z nich, našťastie, stále prosperujú. Dizajn a umenie by mali priniesť šťastie aj zamyslenie – v tejto situácii preferujem šťastie.
2) Myslím, že preskúša každého tvorcu, otrasie každou značkou v základoch a prinúti dizajnérov premýšľať viac nad obchodnou a marketingovou stránkou svojej značky. Táto doba je tiež veľmi vhodná na prehodnotenie misie značky a spôsobu výroby. Bola by som veľmi rada, keby tieto zážitky a skúsenosti spojené s korona krízou priviedli značky k uvedomeniu, že sezónnosť v móde je už pasé. Možno by sa tak zákazníci mohli viac sústrediť na kvalitu namiesto kvantity a ustalo by nezmyselné naháňanie sa za najaktuálnejšími kúskami.
PETRA WEINGART
IG: petra_weingart
Modely návrhárky si môžete zakúpiť online na jej e-shope alebo v showroome Virvar.
1) Tvorbu samu o sebe pandémia veľmi neovplyvnila. Kolekciu SS/20 som mala hotovú už pred ňou, ale musela som zrušiť jej prezentáciu, následné dodanie do kamenných predajní a samotný predaj. Na druhej strane som však konečne mala dostatok času na dokončenie e-shopu. Takže som spustila online predaj, keď už kúsky nemôžu byť v obchodoch. Momentálne sa idem pustiť do novej kolekcie, okrem toho sa venujem objednávkam, sebe a svojej rodine.
2) Osobne som nastavená veľmi pozitívne. Pevne verím, že si ľudia začnú viac pomáhať a kupujúci radšej podporia lokál a našu ekonomiku. Aj keď, samozrejme, veľa podujatí odpadne, veľa sa toho asi zmení, ale dúfam, že nájdeme aj v tejto situácii spôsoby, ako dostať módu a umenie medzi ľudí. Treba hľadať nové riešenia. Život ide predsa ďalej a budeme sa mu musieť nejako prispôsobiť.
MICHAELA BEDNÁROVÁ (PUOJD)
IG: puojd
Web: www.puojd.sk
1) V princípe sa v mojej práci nezmenilo takmer nič. Keďže mám e-shop a tvorím módu typu „one size“, odpadáva problém so skúšaním a šitím na mieru. Na začiatku pandémie sme spolu s Lenkou Sršňovou za pomoci našich kamarátov šili rúška pre iniciatívu „Kto pomôže Slovensku“, ktorá úžasným spôsobom pomáha a prostredníctvom dobrovoľníkov a finančných príspevkov supluje úlohu štátu.
Keďže situácia s nosením rúšok len tak rýchlo nekončí, pomedzi šitie objednávok prichádzajú dopyty na rúška či už od firiem, s ktorými spolupracujem alebo od jednotlivcov. Mám okolo seba, našťastie, vybudované dobré zázemie a skvelých ľudí, ktorí nás naďalej podporujú.
2) Vôbec by som pri odpovedi na túto otázku nebola negatívna. Myslím, že odevný priemysel je tak pestrý a potrebný, že tí, ktorí tvoria dlhoročne a poctivo si svojich zákazníkov udržia. Všetci návrhári fungujú väčšinou bez zamestnancov, to nám dáva veľkú slobodu a možnosť poradiť si aj v ťažších časoch. Ak by sme mali veľké investície do priestorov alebo strojov, mohlo by nás to ohroziť. Preto som sa skôr na začiatku bála o svojich výrobcov – textilné podniky, v ktorých vyrábam ponožky, kravaty a iné drobné doplnky. Našťastie, aj tu sa ukázalo, ako vie byť textilný priemysel flexibilný. Mnohé firmy do svojej výroby zaradili aj šitie rúšok a verím, že pandémiu prežijú.
Zdroj foto: archív Vivien Babicovej, Jasmine Brunner, Petra Rjabinin, Martin Tomečko, Boris Németh, model: Regina Weghaupt, Marika Majorová & Mia Foto: Kristína Botlová