Ako precestovať Európu – zn.: lacno

V súčasnosti už dávno neplatí, že na to, aby ste mohli cestovať, musíte mať plnú peňaženku. Možností ako ušetriť je veľa a my vám ich prinášamev skratke.

Lietadlo alebo autobus?

Najpohodlnejším a najrýchlejším spôsobom prepravy je nepochybne letecká doprava. Vďaka nízkonákladovým spoločnostiam zoženiete letenky už za pár eur. Najlepšie sa na letenky „striehne“ ak nemáte pevne stanovené dátumy odletov a príletov, v najideálnejšom prípade ani samotnú destináciu. Vtedy si jednoducho vyberiete dátumy aj miesto, kam chcete letieť na základe najlepších cenových ponúk. Urobiť tak môžete cez niektorí z vyhľadávačov letov: www.kiwi.com, www.flightor.com, www.azair.eu, atď. (niektoré z týchto stránok ponúkajú dokonca možnosť nadstaviť si upozornenia pri akciových cenách leteniek do krajiny, kam sa chystáte) alebo priamo prostredníctvom aplikácie konkrétnej leteckej spoločnosti. Na Slovensku je populárna spoločnosť Ryanair. Z Bratislavy má Ryaniar v ponuke lety do Londýna, Paríža, Ríma a množstva ďalších zaujímavých destinácií. Ak preferujete autobusovú alebo vlakovú dopravu je tu výhodná Student Agency, ktorá najnovšie začala aj s autobusovou prepravou medzi Bratislavou a Chorvátskom.

V prípade, že sa vám nechce striehnuť na najnižšie ceny dopravy, sú tu skupiny, ktoré tak urobia za vás a pohodlne vám sprostredkujú tipy na najlacnejšiu dopravu aj ubytovanie. Tieto komunity nájdete na Facebooku a Instagrame a sú to napríklad Tour De Svet – lacné cestovanie alebo Flying Banana. Tipy na najvýhodnejšie letenky hľadajte na FB stránkach Letenky za babku a Lacné letenky.

Hotelová izba vs. gauč

Klasickým riešením pri výbere ubytovania je www.booking.com. Tu si jednoducho zadáte, kde chcete byť ubytovaní, na koľko nocí, v akej lokalite, aj za akú cenu. Ešte lacnejšie vás môže vyjsť hľadanie ubytovania cez Airbnb. Ide o webovú službu sprostredkujúcu prenájom ubytovania od iných ľudí. Podobnou zaujímavou alternatívou je aj aplikácia www.couchsurfing.com. Ako prezrádza samotný názov, „couchsurfing“ funguje na podobnom princípe a užívatelia si tu navzájom bezplatne ponúkajú svoje „gauče“ s cieľom predstaviť svojim nocľažníkom kultúru svojej krajiny. Na stránkach sú k dispozícii fotografie a hodnotenia ubytovaní, vďaka ktorým si vyberiete to najlepšie miesto pre vás. V prípade, že svoj gauč nikomu ponúkať nechcete, je to, samozrejme, dobrovoľné.

Instagram náš každodenný

V cudzom meste môže byť problém zorientovať sa v širokej ponuke reštaurácií a barov, no a presne od toho je tu Tripadvisor. Cez túto aplikáciu jednoducho vyhľadáte typ aj lokalitu reštaurácie, ktoré preferujete a navyše aj cenovú kategóriu, v ktorej chcete, aby sa ceny za jedlo pohybovali. Vyhnete sa tak predraženým reštauráciám v blízkosti turistických lákadiel. Dobrým pomocníkom pri výbere reštaurácií či kaviarní môže byť tiež Instagram. Tak aspoň presne budete vedieť, čo vám naservírujú. Instagram môže byť okrem toho skvelým odrazovým bodom pri rozhodovaní, ktoré miesta v danej destinácii navštíviť.

Tipy za všetky drobné

Z letiska nikdy nechoďte taxíkom, oveľa lacnejšie vás vyjdú shuttle busy alebo vlaky. Výhodné je si lístok zakúpiť v predstihu, môže vám to nejaké to euro ušetriť. V mnohých mestách je možné zakúpiť si zvýhodnenú vstupenku na turistické pamiatky ( Roma Pass, Paris Pass…).  Veľa miest tiež ponúka možnosť bezplatných vstupov do múzeí, či rôznych pamiatok a to vždy počas konkrétnych dní v mesiaci. Napríklad Barcelona ponúka možnosť voľného vstupu do vybraných múzeí väčšinou každú prvú nedeľu v mesiaci. V prípade, že vlastníte ISIC, nezabudnite ho pri kúpe vstupeniek vytiahnuť, zelená kartička šetrí. Zabúdať by ste nemali ani na cestovné poistenie, prípadné ošetrenie bez poistenia môže vyjsť veľmi draho.

Cestovanie = ideálna možnosť zoznámiť sa

Ak nechcete cestovať „na vlastnú päsť“ výhodné poznávacie zájazdy ponúkajú aj niektoré nízkonákladové cestovné kancelárie, ktoré takmer všetko zariadia za vás. CK DAKA ponúka vlastné výhodné autobusové a letecké zájazdy v Európe. CK Contiki vám zájazd nie len zjednoduší, ale aj ozvláštni. Zájazdy CK Contiki sú určené špeciálne pre mladých ľudí od 18 do 35 rokov a či cestujete sólo alebo v skupine, spojí vás s ďalšími cestovateľmi a vy sa tak na dovolenke určite nudiť nebudete. A možno aj nadviažete nové priateľstvá. Pre najodvážnejších sú tu aj tzv. „zoznamky“ pre cestovateľov. Prostredníctvom týchto aplikácií sa zoznamujete s ľuďmi s rovnakými cestovateľskými plánmi, aby ste tak na cestách neboli sami. A ktovie, možno si práve na www.travel-buddies.com alebo na podobnej stránke nájdete okrem partnera na cesty aj spriaznenú dušu.

Cestovanie ešte nikdy nebolo dostupnejšie, tak to poďme využiť a precestovať našu krásnu Európu, ktorá toho toľko ponúka!

Zdroj foto: airbnb.com, pexels.com