Mestská džungľa – domov v objatí rastlín

Interiérový trend „Urban Jungle“ (mestská džungľa), ktorý sa v súčasnosti teší veľkej obľube, nie je len módnym dizajnovým výstrelkom, je to skutočná filozofia života, odraz aktuálnej doby. Jeho vznik podnietila predovšetkým túžba po živote v meste zmiešaná s potrebou zostať v blízkosti prírody.

Keďže sa svetová populácia stáva čoraz viac urbanizovanou, je prirodzené, že ľudia hľadajú spôsoby, ako sa vysporiadať s nedostatkom zelene a znečisteným prostredím, ktoré ich obklopuje. Mestá sú často zamorené špinavým ovzduším, a tak sa dostáva do centra pozornosti snaha po príjemnejšom a zdravšom priestore. Zeleň v srdci mesta je to, čo zaručene očarí každého. Ten, kto to raz vyskúša, si už viac nedokáže predstaviť život bez upokojujúcej zelene, ktorá pristane akémukoľvek interiéru a navyše so sebou prináša pozitívnu energiu. Inšpirujte sa našimi tipmi, ako premeniť svoje bývanie na malú mestskú džungľu.

Kľúčový prvok tohto štýlu spočíva v integrácii izbových rastlín do našich domovov. Práve kvety predstavujú veľkorysý spôsob, ako vykúzliť u seba doma svoju malú zelenú oázu. Početné izbové rastliny vytvárajú so svojimi zelenými odtieňmi pokojnú atmosféru a zároveň sú veľmi prospešné pre zdravie, pretože čistia vzduch. Menšie rastliny vyzerajú dobre v skupinách na okenných parapetoch alebo policiach, tie väčšie krásne vyniknú na podlahe. Veľmi efektne však pôsobia aj v prípade, ak visia zo stropu. Zaujímavé kvetináče podčiarknu štýlovosť interiéru a vnesú doň potrebný nádych dekoratívnosti.

Pokiaľ ide o výber nábytku a textílií, inšpirácia vychádza z hnutia hippies z polovice 20. storočia a tiež zo spôsobu bývania v bungalovoch. Okrem rastlín a zelene sú so štýlom mestskej džungle spojené aj výrazy ako autentickosť, praktickosť, pohodlnosť a uvoľnenosť. Mestská džungľa vytvára útulný domov, kde často natrafíte na exotické predmety a suveníry z ciest alebo originálne poklady z blšieho trhu. V takomto interiéri nenájdete drahé značkové predmety, ale množstvo živých rastlín, praktického a pohodlného zariadenia, pričom každý kúsok skrýva svoj vlastný príbeh. Pre mestskú džungľu je charakteristické opakované využitie nábytku, vítaná je aj renovácia textílií, recyklácia, rovnako ako produkty, ktoré si vyrobíte sami.

Interiéry mestskej džungle sú okrem rastlín obohatené aj o ďalšie prvky, ktoré pomáhajú zlepšovať kvalitu životného prostredia. Základom sú prírodné a ekologické materiály, uprednostňuje sa predovšetkým drevo, ratan, bambus alebo prútie. Pletené koše, drevené rámy alebo bambusové podnosy sú príťažlivou dekoráciou a zároveň veľmi dobre harmonizujú s interiérom plným sviežej zelene. Aj textílie s potlačou kvetov a listov sú vyrobené z prírodných vlákien a často sú zhotovené ručne použitím tradičných techník. Ideálnym príkladom sú ručne tkané koberce alebo ručne šité vankúše.

Ďalšou cestou, ako vo svojom domove umocniť spojenie s prírodou, sú tapety a nástenné maľby s rastlinným motívom. Štýl mestskej džungle ponúka veľa farebných možností, ktoré vytvárajú ideálne zázemie pre zelené kompozície – od pastelových a zemitých odtieňov pre milovníkov klasiky a minimalizmu až po žltú a oranžovú farbu, prípadne fialovú a modrú pre tých, ktorí sa neboja výrazného výsledku.

Rada na záver:
Ak za vám zdá dizajn mestskej džungle príliš exotický a nie ste si istí, či vám tento štýl bude vyhovovať, začnite veľmi opatrne. Zabudnite na tapety s výraznými vzormi, ktorých konečný efekt je občas veľmi silný. Uprednostnite svetlé farby stien (biela, krémová, béžová) a do interiéru vneste zelené a ružové akcenty (od jemne pastelových až po sýto fuksiové) vo forme obrazov, plagátov a textílií. A čo je najdôležitejšie – nezabudnite na množstvo sviežich zelených rastlín.

Kreslo, závesný kvetináč, nástenná dekorácia – Westwing.sk | Vankúš a závesné svietidlo – Cellbes | Dekorácia v podobe listu – Kik

Zdroj foto: westwing.sk, kik-textilien.sk, cellbes.sk