Móda je jej vášňou a okrem toho, že ju miluje, dokázala ju na svojich cestách pretaviť do biznisu, ktorým uspokojuje túžby svojich sledovateľov na Instagrame. Pravidelne im tak prináša luxusné vintage kúsky zo svetových metropol, pričom tento druh služby na Slovensko priniesla ako prvá. Reč je o mladej východniarke Kristíne Kundrátovej, ktorá sa skrýva za Instagramovým účtom MyWay. Prostredníctvom neho nájdete Kristínu nakupovať v rôznych kútoch sveta, a keďže je non-stop na cestách sme radi, že si našla čas odpovedať na naše zvedavé otázky.
Ako vznikla myšlienka založiť si Instagramový účet zameraný na predaj vintage luxury kúskov z celého sveta?
V hlave som to nosila už zopár rokov, nechcela som však predávať vintage kúsky na Instagrame. Vedela som, že na to, aby som mohla uspieť u slovenských žien, som potrebovala rozhodiť siete do viacerých rybníčkov :-). Prvotná myšlienka skúsiť to s predajom cez Instagram prišla po návrate z New Yorku. Na jeseň to od návratu odtiaľ budú už 3 roky, no pamätám si na ten moment, akoby to bolo včera. Sedela som s kamarátkou Barborou v legendárnej Slávii v Košiciach, myslím, že to bolo dokonca počas fashion weeku. Nejak to zo mňa vypadlo. Vravím jej: “Čo by si povedala na to, keby som robila „live shopping“? Chodila by som na “týždňovky“ po Európe a postovala veci live. Platila by som si tak cesty a robila konečne niečo, čo ma baví.” Bola nadšená. Ako všetky moje kamarátky. No asi sme si to úplne nevedeli predstaviť. V tom čase Instagramový predaj neexistoval a možnosť pridať si instastories bola vonku asi druhý mesiac. Navyše som bola v príprave na advokátske skúšky. Kým som s predajom začala, ubehol ďalší rok.
Čomu sa venujete, keď nenakupujete a ktoré sú Vaše „must have“ kúsky v šatníku?
Myslím, že ten kto ma sleduje vidí, že pracujem v podstate non-stop. Po návrate z ciest mi ďalší týždeň zaberie práca s objednávkami. Často sa stane, že sa objavia tzv. opozdenci – ženy, ktoré mi napíšu po shoppingu, že nutne chcú to a to a ja robím čo môžem , aby som to pre ne objednala. Často to však nejde. Na cestách sa snažím hľadať lokálne obchody, ktoré veľakrát nie sú ochotné poslať zásielku, lebo to skrátka nerobia. Obrovský problém je to napríklad z Dánska, kde obchody skrátka posielajú len do škandinávskych krajín alebo iba v rámci Dánska a hotovo. Zvyšok času sa venujem súkromným objednávkam, alebo z vlastnej iniciatívy hľadám vintage skvosty online a potom obieham brašnárov, ktorí mi pomáhajú s ich refreshom. Aktuálne napríklad vymýšlame modernejšie rúčky na jeden model vintage Chanel tašky, ktorá je cenovo veľmi dostupná , no ten úchyt nie je 2 krát atraktívny. Práce mám skutočne nad hlavu, každý týždeň je iný a to ma na tom baví. Moje must have kúsky? Určite niečo vintage, najlepšie kabelka alebo večné, poctivo ušité sako. Celkovo neverím na žiadne must have. Od puberty čítam, čo by žena mala nosiť, keď má 20, 30, 40,… mala by rozhodne nosiť to, čo jej pristane a v čom vie prechodiť celý deň.
Pozorujeme, že ste neustále na cestách. Koľko krajín ste už navštívili a kde sa Vám najlepšie nakupuje?
Najlepšie sa mi nakupuje v Dánsku. Je tam neskutočný výber. Veci sú veľmi kvalitné, cenovo dostupné, a čo je pre mňa asi najpodstatnejší aspekt popri kvalite, absolútne nadčasové. V trendoch sú roky napred a 8 z 10 vecí, ktorých sa dotknem sú dizajnované v krajine. Zatiaľ som s MyWay navštívila: Antwerpy, Berlín, Paríž, Miláno, Madrid, Drážďany, Krakow a Budapešť a Kodaň v uplynulom roku niekoľkokrát.
Ktoré krajiny Vás najviac inšpirujú pri hľadaní jednotlivých vintage kúskov?
Asi sa neinšpirujem krajinami, nejak sa mi darí predvídať trend. Veľmi veľa žien mi píše, že sa nechajú inšpirovať práve mojimi príspevkami z tej danej krajiny alebo nejakými príspevkami, ktoré zdieľam v stories. V podstate až keď som tam vnímam tú skutočnú módu z ulice tzv. streetstyle, ktorý je u nás, prepáčte mi ale nemôžem sa ubrániť konštatovaniu , tak strojený. Ľudia sa tu často oblečú prvoplánovo a vydávajú to za nejaký streetsyle. Ten skutočný je pre mňa tam, v uliciach metropol , ten ktorý sledujem keď sedím v bežný pracovný deň na obede kdesi za oknom a pridávam story napríklad o tom, že v Kodani frčia oversized svetre a k nim sa nosí monogramová Noe, džíny a Stan Smith-y. Či to, že v Madride nedajú dopustiť na vintage Chanelku, dokonalý make-up a záplavu šperkov.
Obchody, kde hľadáte módne kúsky si vyberáte náhodne, alebo presne viete, kde nájdete to, po čom Vaše klientky túžia?
To je otázka otázok! Prvýkrát som si urobila prípravu pre Parížom – kam pôjdem, kedy pôjdem, koľko sa zdržím, koľko mám na obed, či stihnem aspoň Louvre, či len L’Orangerie . Mimo obchodov sa totiž snažím ukázať aj čosi z kultúry mesta. No ten, kto ma sleduje dobre vie, čo sa mi v Paríži prihodilo a shopping sa nakoniec nekonal. Priznám sa, že niečo si vygooglim, ale nakoniec ma to zaveje po ceste k cieľu úplne inam. Preto nedám dopustiť na verejnú dopravu a veľa veľa chôdze, denne je to aj 15 km. Začala som pravidelne cvičiť , aby som to zvládla skôr fyzicky. Na začiatku som po shoppingu bola vždy chorá, telo tú záťaž skrátka nezvládalo.
Ako vyzerá v praxi „live shopping“ ?
Každý je úplne iný. Práve som sa vrátila z Madridu, kde som predtým nikdy nebola a veľkým pomocníkom mi bola dobrá poloha bytu, v ktorom som bývala . Metro bolo vzdialené asi 100 metrov a večer som to z nákupných uličiek do postele mala asi 15 minút chôdze. Plán na daný deň si robím vždy až ráno, ale prvé 2-3 dni sa snažím nafotiť toho čo najviac. Vtedy som ešte fresh a skutočne si to užívam. Madrid bol sen, všade kam som vkročila bolo s čím pracovať, ľudia boli milí a ochotní spolupracovať. Vo vintage shoppoch je asi najdôležitejšou súčasťou mojej práce, vysvetliť majiteľkám, (vačšinou v takýchto obchodoch nájdete pracovať priamo majiteľov ), pracovníčkam, čo robím a vypýtať si povolenie na fotenie. V Kodani mi to napríklad majiteľ zakázal, tak som mu povedala, že pridám fotku z internetu, ale v skutočnosti budem predávať jeho tovar. Na druhý deň som sa k nemu vrátila vyzdvihnúť objednávky, priniesla mu zopár vecí na predaj, no a večer mi už volal, že keď budem znova v Kodani nech sa určite zastavím.
Na Vašom Instagramovom účte ste spomenuli, že najbližšou zastávkou bude Maroko a mesto Marakéš. Prečo práve táto krajina?
Lebo navštíviť Jardin Majorelle je môj dávny sen :-). Je to miesto, ktoré uchvátilo Yves Saint Laurenta až natoľko, že ho po rokoch návštev od mesta odkúpil, a tým ho zachránil aj pre oči nás všetkých, kedže záhradu pôvodne chceli odpredat hotelovému reťazcu. Tiež milujem tvorbu Claude Moneta, ktorý sa rovnako ako Majorelle venoval svojim dvom koníčkom, maľbe na plátno a záhradnej architektúre. Vytvoril tak uprostred Marakéšu tento skvost. Okrem toho, že tam aspoň na pár hodín chcem nájsť oázu pokoja : -) tam cítim aj istý pracovný potenciál a navyše tam idem osláviť aj svoje narodeniny. Bude to po dlhom čase cesta, ktorú nemusím abslovovať sama, ale v spoločnosti priateliek.
Ďakujeme krásne za pútavý rozhovor a Kristínke želáme ešte veľa cestovateľsko-nákupných zážitkov! 🙂 A ak máte o nejaký unikátny kúsok záujem, neváhajte ju kontaktovať a sledovať MyWay.
Zdroj foto: archív Kristíny Kundrátovej