Búrajú to zažité, tradičné, klasické, štandardné. Hľadajú nové jazyky šperku. Funkcia ozdoby pretrváva, no pretavuje sa do samostatného umeleckého artefaktu. Moderný šperk metamorfuje na tele, vyzdvihuje ho, pracuje s ním a nadobúda nový estetický rozmer. Súčasné šperkárky z Českej a Slovenskej republiky so sebou prinášajú svieže kreatívne impulzy a sebavedomý esprit. Ich výtvory nie sú anonymné, ba práve naopak – stanú sa súčasťou vášho života, zrastú s vašou DNA, s vaším jedinečným ja. Lebo šperkom môže byť čokoľvek, čo pre vás má skutočnú hodnotu…
Markéta Kratochvílová: Studio Bold
Inovátorka a experimentátorka, ktorá cielene pláva proti prúdu a vytvára „šperky pre ľudí, ktorí nenosia šperky“, vyrastala v rodine zlatníka, takže k šperkom chovala od malička prirodzenú lásku. Vyštudovala Vysokú školu umelecko-priemyslovú v ateliéri K.O.V. u známej Evy Eislerovej v Prahe, zúčastnila sa mnohých zahraničných stáží, vyhrala cenu Objav roku v súťaži Czech Grand Design 2014 a o tri roky neskôr si založila svoje šperkárske štúdio Bold. Dizajnérka sa neustále vracia k svojej základnej téme: vzťahu tela a šperku. Jej predošlé kolekcie boli inšpirované fetišizmom, kórejskými potápačkami a hľadačkami mušlí, módou v dobe prohibície, japonským anime Mononoke či starodávnymi rybárskymi hákmi.
Markéta Kratochvílová vytvára medzi nositeľkou a šperkom akési emocionálne puto, ktoré silnie práve každodenným nosením klenotu a doslovným „zžívaním sa“ sa s jeho jedinečným tvarom. Posledná kolekcia s názvom Boldfine sa ovíja okolo prstov a necháva vyniknúť sofistikovane posadeným drahokamom. Studio Bold tvorí šperky pre odvážnych – pre tých, ktorí sa neboja vykročiť na nové územia a pritom byť nekompromisne sami sebou.
Šperky od Markéty nenájdete v žiadnom e-shope, predaj je exkluzívny a najlepšie je napísať priamo autorke správu na Instagrame.
IG: bold_studio_prg
Aňa Jakš: Skleník v pokoji
Rozprávkové, krehké, snové. Pri pohľade na šperky od dizajnérky a fotografky Ani Jakš máte pocit, akoby ste zažívali niečo nostalgické, zastrčené hlboko v spomienkach. Miniatúrne koráliky, ktoré poznáme z nášho detstva, výtvarníčka navlieka a tvorí nové poňatie samotného šperku. Nie je definované klasickými formami – náhrdelník, náramok či náušnice. Dizajnérka prináša nové objekty, ktoré môžete nosiť na košeli ako trendy fiží, na tvári či na rukách. Preniká nimi veľmi nežná ženskosť a romantická ornamentika.
Aňa Jakš sa nedávno prezentovala aj na tohtoročnom Designbloku so svojou kolekciou Sklenobýl, ktorá je prepojením voľného a úžitkového šperku. Éterický názov je inšpirovaný rastlinou, ktorej priehľadná textúra pripomína sklo. Už na prvý pohľad je zrejmá priam úzkostne precízna, trpezlivá práca a dôraz na detail. Fragmenty našich snov zachytené v každom jednom koráliku…
Webová stránka: anajaks.cz
Jana Miklošová: CHYBA Jewelry
Nachádzať krásu v nedokonalostiach. Hlavný koncept dizajnérky Jany Miklošovej je postavený na zdanlivom nesúlade, jej jadro ústi do prvotnej chyby, či už viditeľnej či pred zrakom skrytej, ktorá presahuje hranice perfekcionizmu a symetrie. Nenapodobiteľné, nereprodukovateľné. Nachádzajúce unikátnosť v špecifických rysoch. Výrazné šperky s viditeľným etnickým, industriálnym a kubistickým vplyvom vznikajú väčšinou kombináciou rôzneho zostatkového materiálu.
Talentovaná Slovenka už od roku 2016 pôsobí v Amsterdame v úzkej spolupráci so známym holandským návrhárom Ronaldom van der Kempom a nedávno spustila predaj prvej ucelenej kolekcie Chyba s názvom AAC Collection,kde si môžete ľubovoľne kombinovať, spájať jednotlivé retiazky a vytvoriť si tak svoj osobitý solitér.
Webová stránka: https://www.chybajewelry.com
IG: chybajewelry
Mária Kobelová
Mäkkosť a bezpečie oblých kriviek. Minimalistické tvary, hladké vybrúsené plochy. Prstene, ktoré pohladia čistým tvaroslovím. Posledná kolekcia slovenskej šperkárky Márie Kobelovej nesie názov SOFA a vznikla v spolupráci s módnou návrhárkou Danielou Peškovou. Vyjadruje akési zhmotnenie momentu odpočinku do príjemnej tvarovej harmónie. Mojím obľúbencom je však náhrdelník z projektu Spatula, ktorý autorka vytvorila z drevených špachtlí upozorňujúc na potrebu ľudskej kreativity: „Hľadáme všetko nepoznané a zabúdame na to, že všetko cenné máme vo vlastných rukách“.
Webová stránka: http://mariakobelova.com
IG: mariakobelova
Veronika Železníková: Želé Jewellery
Polarita surovosti a jemnocitnosti. Autorské šperky slovenskej dizajnérky Veroniky Železníkovej pripomínajú neopracované čiastočky meteoritov, ktoré si niekto zavesil na retiazku. V skutočnosti však ide o prírodný prvok, tzv. bizmut s oslňujúcimi farebnými odleskami. Futuristické, no zároveň organické prírodné tvary so sci-fi feelingom.
Absolventka Fakulty multimediálnych komunikácií Univerzity Tomáša Bati v Zlíne sa rada hrá s kontrastmi: zdanlivo neopracovaný kameň kombinuje s jemnou retiazkou alebo tenkým prstienkom. Život je o rovnováhe a napriek tomu, že dokáže byť niekedy surový, práve v našej obnaženosti nachádzame svoje krištáľovo čisté vnútro, ktoré hrá všetkými farbami…
Webová stránka: https://zelejewellery.com
IG: zele_jelly
Karolína Šandová: Studio Muun
Toto bejby sa ešte len rodí… Študentka Fakulty Umenia a Designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem – Ateliér Odevného a Textilného Designu si svoje nápady usilovne zapisuje a skicuje počas svojich ciest vlakom. Tvorí pod názvom Studio Muun a pod jej rukami sa rodia náušnice organických tvarov, ktoré majú zvláštne jednoduché fluidum. Autorka využíva jednoduché minimalistické formy v pastelových a neutrálnych farebných tónoch.
Karolína náušnice vyrába z rozmanitých druhov polymerových hmôt, ktoré jej vďaka svojim skvelým vlastnostiam dávajú neuveriteľnú slobodu v tvarovaní i pestrosti farebných kombinácií. Možnosti sú nevyčerpateľné, čo korešponduje aj s celou ideou a konceptom tvorba Studia Muun: „Snažím sa o to, aby bol každý pár, a v podstate i jednotlivé náušnice v páre, niečím odlišné a jedinečné. Rovnako ako ich nositeľky – originálne, silné a odvážne. Jedno z mojich hesiel znie – as unique as you..“, vysvetľuje autorka pre Elisette. „Posledná časť vývinu nových dizajnov prebieha priamo pri tvorbe. Často sa mi stane, že úplne vypnem myšlienky a nechám svoje ruky konať ich prácu.“
Náušnice Studia Muun sa zatiaľ predávajú len na Instagrame, ale do budúcna sa snáď dočkáme aj e-shopu.
IG: Studio_Muun
Zdroj foto: shotby.us, archív značiek, Instagram autoriek